materiály a služby pro stavbu   |   izolace střech, fasád a podlah   |   rekonstrukce bytů, domů a chalup
stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz
Nízkoenergetické domy, dřevostavby, projekt, pozemek.  · · · · ·   Foukaná izolace - příjemný chládek v létě, útulné teplo v zimě.  · · · · ·   Dotace na zateplení, financování, splátkování.  · · · · ·   Konec zatékání a promrzání střech - Izolace, kvalitní materiály a fortelná práce.  · · · · ·   Útulné bydlení v novém - rekonstrukce bytu.  · · · · ·   Relaxace v nové koupelně :-)-rekonstrukce bytových jader.  · · · · ·   Ticho, klid a teplo? - s novými okny ANO.  · · · · ·   Chalupa - po rekonstrukci zase jako nová a bez vlhkosti.

Vyplatí se zateplení?

Zateplení a peníze


Vyplatí se zateplit? Mám na to? Co půjčka? Jak zateplení financovat? Nemám si raději spořit na důchod? Nebo si peníze užít jinak?

Vytápění představuje jednu z nejvyšších částek, které ročně pravidelně utratíte.

Rozhodnutí, kolik a čím budete topit, je proto velice důležité. Nejlépe je topit co nejméně. Ceny za elektřinu, plyn a paliva se neustále zvyšují a bude tomu tak i nadále.

Proto jednoduchá rovnice: pokud protopíte málo – tak se vás zdražování dotkne také málo.

Jak toho dosáhnout ? – Chci také topit málo!

Pokud nechcete doma chodit ve svetru – tak musíte dům zateplit.

Vyplatí se to?

Když pomineme vedlejší klady zateplení jako ochranu proti přehřívání místností v létě (zéjména u zateplení stropů), výrazné zlepšení vzhledu domu (zejména zateplení fasád), odhlučnění (výměna oken) a to, že zateplením dům chráníme, udržujeme a zhodnocujeme pro příští roky a generace, tak jednoznačně ANO!

Problémem plateb za teplo je jejich rozložení v čase. Každý měsíc platíme menší částku a tak si ani neuvědomíme kolik to činí za rok, za deset let, za celý život. Platíte 3000,-měsíčně? Pak za rok je to 36.000,-- Kč, za 10 let 360.000,-- Kč, za 50 let neuvěřitelných 1.800.000,-- Kč. A nyní si uvědomte, že ušetřit polovinu je snadné a výhodné. Jak je možné, že je zateplení tak výhodné? Je to vysokou cenou tepla, paliva – jako primární zdroj nemá velkou konkurenci a cena stále stoupá. Naproti tomu ceny izolace jsou tvrdě stlačovány. Ale bohužel topit musíme a pro velké firmy je to stálý zdroj vysokých příjmů a je pro ně výhodné, že lidé nevědí o výhodnosti zateplení. Proč taky, když můžete od jedné rodiny obdržet 36.000,-- Kč, proč by jste měli chtít jen 15.000,-- Kč. A kolik je jen ve vašem městě rodin – platičů? Tisíc, deset tisíc? Jedná se o velké peníze a proto nechtějí o ně přijít a o výhodnosti zateplení nikdo nemluví.Výhodnost zateplení


Za peníze si můžete koupit auto, dovolenou, investovat, nebo je mít schované „na horší časy”.

V případě dovolené budete mít 10 dní báječný relax a pak to skončí a zbydou vám fotografie a vzpomínky.

V případě automobilu si ještě připlatíte pojištění, zimní pneu, dálniční známku a každý rok nějakou částku do auta investujete. Po 10 letech bude mít vaše nové auto za 300.000,-- Kč hodnotu 60.000,-- a budete koukat po novém.

Pokud se rozhodnete „poměrně bezpečně” investovat např. do státních dluhopisů nebudete mít v průběhu investice (např. 5let) žádný užitek a za 5 let vyděláte 9tis.Kč (pakliže půjčíte státu 300.000,-- Kč).

Nebo je neutratíte, budete je mít schovány na horší časy. Vlivem inflace se každý rok vaše úspory zmenší o cca 3% (u 300tis. to bude -9000,-- Kč ročně). Tedy za 10let tam pořád budete mít 300tis., ale jejich reálná hodnota bude o -90.000,-menší. Ve výsledku vlastně proděláte. Prostě před 10lety jste si mohli koupit víc, ceny jdou a půjdou neustále nahoru.

A pak také peníze můžete vzít a zateplit dům.

  • Ihned získáte hezčí dům.
  • Cenově ho zhodnotíte. Pokud ho by jste ho někdy chtěly prodat, nebo jím třeba ručit za hypotéku vašich dětí.
  • Ihned vám výrazně klesnou náklady na topení a to 5.000,-- až 50.000,-- Kč ročně. A čím více bude zdražovat energie, tím více budete šetřit.
  • V létě zamezíte přehřívání zejména podstřešních místností.

Tedy shrnutí: investujete peníze do zateplení, ihned ho využíváte a budete užívat dalších 40-50let. Za 5-15 let se vám peníze vrátí a dalších 30-40let vám zateplení vydělává a to hodně: 100.000,-- až 900.000,-. Jste také klidnější, neboť se vás zdražování energií dotkne málo. A tu dovolenou si můžete koupit právě s uspořených peněz příští rok a budete ji mít vlastně zadarmo! A nebo si uspořené peníze střádat na důchod. Je to investice, která vám hned přinese užitek a pak desítky let vydělává. Je to na Vás, jsou to Vaše peníze a budoucnost!Chtěli bychom zateplit, ale nemáme naspořeno.


Dopředu říkáme, že má smysl půjčit si pouze u klasických bank, kde jsou úroky na rozumných hodnotách. První otázka je, zda Vám banka půjčí. U zateplení nebývá problém výše půjčky, ale spíše vaše záznamy v centrálních bankovních registrech. Pokud jste v minulosti měli se splácením problém a jste vedeni jako rizikový klienti, nemusí vám banka půjčit a to jakákoliv, neboť tyto informace jsou přístupné všem bankám.

Jak tedy zjistím zda mi banka půjčí a jaké budou měsíční splátky?

Náš postup je tento: Nejdříve se zájemcem sejdeme a probereme co a jak by bylo vhodné zateplit. Zpracujeme kolik by zateplení stálo. Teprve nyní řešíme společně se zákazníkem financování. Dlouhodobě spolupracujeme s finančním poradcem, který ZDARMA vybere pro zákazníka nejvýhodnější typ půjčky. Zákazník se dozví: zda mu banka půjčí, kolik mu půjčí, jaký bude úrok a kolik bude měsíčně platit. A teprve nyní se může rozhodnout zda do zateplení půjde.Příklad 1:


Dům 4+1 vytápěný plynem, nebo uhlím. Roční spotřeba před zateplením stropu (půdy) je 100 GJ. Po zateplení je 83 GJ. Úspora 17 GJ. Při topení plynem ušetří rodina za rok 11.000,-- Kč. Při topení uhlím 7.000,-- Kč ročně. Za 10 let ušetří 110.000,-- Kč (plyn), 70.000,-- Kč (uhlí). A to pro jednoduchost počítáme, že nebude docházet ke zdražování plynu a uhlí. Ve skutečnosti ušetří ještě více!

Kvalitní zateplení stropu (půdy) vyjde na 60.000,-- Kč. Pokud máte uspořené peníze a nebudete si muset půjčit, tak po 5,8 rocích vám úspory za topení zateplení zaplatí (návratnost je tedy 5,8 roku - plyn) a každý další rok jste už v plusu a máte ročně 11.000,-- Kč navíc, než kdyby jste nezateplily a to desítky let. Počítejme, že si zateplení budete ,,užívat,, minimálně dalších 20 let – ušetříte tedy nejméně 220.000,-- Kč. A to se vám bude v důchodovém věku hodit, nemyslíte?

Pokud peníze nemáte a půjčíte si 60.000,-- Kč bude návratnost kvůli úrokům o něco delší – 7,3 roků. Měsíčně budete splácet 1260,-- Kč po 5 let. Měsíčně ušetříte za topení cca 860,-- Kč a reálně tedy platíte 400,-- Kč měsíčně po dobu 5 let a tím splácíte zateplení. Každý další rok jste už v plusu a máte 11.000,-- navíc, než kdyby jste nezateplily.

Samozřejmě můžete provést jiné opatření pro úsporu, zateplit celou nebo jen část fasády, vyměnit okna, zateplit strop sklepa apod. - a ušetřit ještě více.Příklad 2:


Stejný dům 4+1 vytápěný plynem, nebo uhlím. Roční spotřeba před zateplením je 100 GJ. Po zateplení fasády a výměně oken je 40 GJ. Úspora činí 60 GJ. Při topení plynem ušetří rodina za rok 33.000,-- Kč. Při topení uhlím 22.000,-- Kč. Za 10 let ušetří 330.000,-- Kč (plyn), 220.000,-- Kč (uhlí). A to pro jednoduchost počítáme, že nebude docházet ke zdražování plynu a uhlí. Ve skutečnosti ušetří ještě více!

Zateplení fasády vyjde na 260.000,-- Kč a výměna oken na 110.000,-- Kč. Celkem tedy 370.000,-- Kč.

Návratnost je zde 11,2 roku - plyn. A každý další rok jste už v plusu a máte ročně 33.000,-- Kč navíc, než kdyby jste nezateplily a to na desítky let. Počítejme, že si zateplení budete ,,užívat,, minimálně dalších 20 let – ušetříte tedy nejméně 660.000,-- Kč. A to se vám bude v důchodovém věku hodit, nemyslíte?

Pokud peníze nemáte a půjčíte si 370.000,-- Kč bude návratnost kvůli úrokům o něco delší – 15,9 roků. Měsíčně budete splácet 4040,-- Kč po 10 let. Měsíčně ušetříte za topení cca 2750,-- Kč a reálně tedy platíte 1290,-- Kč měsíčně po dobu 10 let a tím splácíte zateplení. Každý další rok jste už v plusu a máte 33.000,-- navíc, než kdyby jste nezateplily.Závěrem:


Zateplením domu pro sebe a rodinu uděláte víc, než je nějaké pochybné (rizikové) spoření v důchodových fondech, tady si na svoje peníze můžete šáhnout a výrazně vám pomohou hned a v důchodu teprve!Kudy teplo nejvíce uniká?


Úniky tepla jednotlivými konstrukcemi

(čím vyšší je procento, tím více danou konstrukcí teplo uniká):

  • Střecha (strop nejvyššího podlaží) – 40%
  • Stěny (fasáda) – 25%
  • Výplňové konstrukce (okna, dveře) – 15%
  • Podlaha (strop sklepa) – 12%
  • Tepelné mosty - 8%


Kolik izolace?


Optimální tloušťka izolace je pro každý dům jiná - závisí nejen na materiálu zdí, ale i na ceně paliva a prioritách majitele domu. Při životnosti zateplení nejméně 40 roků je potřeba zvažovat růst cen energií v celé této dlouhé době. Pokud tloušťku izolantu podceníme, těžko budeme po několika letech zateplovat dům znovu.

Ekonomicky výhodné je zateplení s tloušťkou od 14 cm.

Návrh materiálu by měl být součástí odborného návrhu zateplení; obvykle se vyplatí nechat si zpracovat různé varianty zateplení. Je však dobré si uvědomit, že zejména u venkovního zateplení tvoří cena vlastního izolantu jen asi 1/4 celkových nákladů. Kotvící prvky, lišty, lepící a omítkové hmoty a ovšem i cena montáže tvoří v celkovém rozpočtu největší část. Proto nemusí být síla izolace tím nejlepším místem, kde ušetřit na nákladech.

Příklad: zateplením fasády domu ušetříme za 10let cca 140tis. Kč při tloušťce izolace 10cm a cca 220tis. Kč při tloušťce izolace 20cm. Rozdíl pořizovací ceny je cca 60tis. Kč. To znamená, že díky většímu zateplení každý rok ušetříme ne 14.000,-- Kč, ale dokonce 22.000,-- Kč.Co zateplit, jak to provést, jaké budou vaše úspory a jaká bude návratnost???

S tím vším Vám rádi pomůžeme.

Jelikož tuto činnost provádíme zatím ZDARMA a je o ni velký zájem, je nutné se domluvit dopředu na mailu: info@stavby-enzo.cz, nebo na telefonu: 773 03 66 66.

→     PRŮBĚH ZAKÁZKY

→     VYPLATÍ SE ZATEPLENÍ?

Foukaná izolace - znáte z Televize

AKTUALITY

RADY, TIPY, AKCE

OTÁZKY A ODPOVĚDI, ČASTÉ DOTAZY