materiály a služby pro stavbu   |   izolace střech, fasád a podlah   |   rekonstrukce bytů, domů a chalup
stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz stavby-enzo.cz
Nízkoenergetické domy, dřevostavby, projekt, pozemek.  · · · · ·   Foukaná izolace - příjemný chládek v létě, útulné teplo v zimě.  · · · · ·   Dotace na zateplení, financování, splátkování.  · · · · ·   Konec zatékání a promrzání střech - Izolace, kvalitní materiály a fortelná práce.  · · · · ·   Útulné bydlení v novém - rekonstrukce bytu.  · · · · ·   Relaxace v nové koupelně :-)-rekonstrukce bytových jader.  · · · · ·   Ticho, klid a teplo? - s novými okny ANO.  · · · · ·   Chalupa - po rekonstrukci zase jako nová a bez vlhkosti.
uložit / tisk

Zateplení fasád

Stejně jako si v chladných dnech oblékáme svetr a kabát, můžeme i dům opatřit izolací. Je to efektivnější, než topit a topit. V současnosti k úsporám energie motivují také rostoucí ceny paliv i současné předpisy.

Spotřeba tepla (nákladů na topení) je dána zejména tepelnou ztrátou budovy. Únik tepla u starých domů je až 5-krát větší než u domů nových a zateplených.



Zajímá Vás, jestli se zateplení vyplatí? - viz. VYPLATÍ SE ZATEPLENÍ?


roční spotřeba energie na vytápění


Tepelná pohoda

Zateplením stěn dojde vždy i ke zvýšení jejich povrchové teploty. To má vliv na tepelnou pohodu - čím jsou stěny chladnější, tím je pobyt méně příjemný a naopak (to je také důvod, proč je teplo kachlových kamen vnímáno jako velmi příjemné). V konečném důsledku můžeme v dobře zateplené místnosti udržovat trošku nižší teplotu vzduchu, aniž bychom pociťovali chladno. To opět vede ke snížení energie (snížení teploty o 1°C představuje úsporu cca 6 %). Únik tepla lze značně snížit, zvýšit uživatelský komfort i obsluhu vytápění, zdivo je „v teple” a není tolik namáháno výkyvy teplot a povětrností, riziko kondenzace vlhkosti a vznik plísní se eliminuje.



Příklady zateplení a oprav



Možnosti zateplení

Vnější kontaktní zateplení

Nejčastěji používaná technologie. Spočívá v nalepení desek z polystyrenu nebo minerální vaty na stěnu. Desky jsou přikotveny hmoždinkami (jak kvůli své hmotnosti, tak kvůli sacímu efektu větru, který by je mohl odtrhnout). Na izolant se nanáší stěrková omítka, která je na výběr v mnoha barvách i strukturách povrchu. Důležité je, aby jednotlivé prvky (izolant, lepicí a omítkové hmoty, lišty, hmoždinky a další) tvořily dohromady systém se zaručenými parametry. Kombinovat různé prvky vybírané způsobem "aby to moc nestálo" se nemusí vyplatit - v zateplení mohou vznikat trhliny a životnost zateplení může být kratší.

Zateplení s předsazenou (větranou) fasádou, neboli nekontaktní zateplení

Budova se opatří novou fasádou, upevněnou na nosné konstrukci kotvené do původní stěny. Do vzniklého prostoru se vloží tepelná izolace (foukaná či dřevovláknitá izolace, minerální vata) tak, aby mezi ní a vnějším pláštěm zůstala ještě větraná vzduchová mezera. Výhodou je, že touto mezerou může unikat vlhkost pronikající z interiéru, takže riziko trvalé kondenzace se výrazně snižuje – velmi vhodná technologie pro vlhké zdivo.

Nová předsazená fasáda může být z nejrůznějších materiálů – desky s omítkou jako u klasické fasády, nebo obklad dřeva, plastových palubek, betonových obkladů, plechu, přírodního kamene, deskovin apod. Podle hmotnosti vnější fasády se volí nosný systém, dřevěný či kovový.



Nejpoužívanější typy izolace



Zateplení vlhkých zdí

Vždy platí, že kontaktně zateplovat by se mělo jen suché zdivo. To znamená před jakýmkoli zateplováním odstranit příčiny vlhnutí (například podříznout zeď a vložit izolaci). Pokud vlhké zdivo opatříme zvenku kontaktním zateplením (s vysokým difuzním odporem), problémy s vlhkostí se zaručeně zhorší. Vlhkost, která se až dosud odpařovala z vnějšku i zevnitř, může najednou odcházet jen z vnitřní strany. To vede k objevení nebo zvětšení "map" a někdy i k plísním. Pro vlhké zdivo je nejvhodnější zateplení s předsazenou (větranou)fasádou, neboli nekontaktní zateplení.




Typy povrchových úprav – aneb jak bude dům vypadat?

Pro kontaktní zateplení polystyrenem a vatou se nejčastěji se používají omítky a to na silikonovém základě, dále pak akrylátové, silikátové a minerální. Strukturou mohou být omítky zatírané či rýhované s různou hrubostí zrna. Pro namáhanou oblast soklu se používají mozaikové (dekorativní) zátěžové omítky.



Pro nekontaktní zateplení se nejčastěji používají obklady z dřeva, plastových palubek, betonových obkladů, plechu, přírodního kamene, deskovin.

Lze též provést deskové obklady s omítkou, takže dům vypadá jako u běžného zateplení polystyrenem. Výběr je tedy na Vás.




Výměna oken a dveří

Starými okny uniká teplo, špatně se dovírají a netěsní. To jsou nejčastější důvody pro výměnu oken a dveří. Nová okna a dveře montujeme v materiálových variantách plast, dřevo, hliník. K zasklení se používá izolační 2-sklo , nebo 3-sklo. Nejvíce je oblíbená bílá barva a vzhled dřeva v různých odstínech. K výměně oken patří též doplňky jako jsou žaluzie, vnitřní a venkovní parapety a zednické začištění nových oken.


→     PRŮBĚH ZAKÁZKY

→     VYPLATÍ SE ZATEPLENÍ?

Foukaná izolace - znáte z Televize

AKTUALITY

RADY, TIPY, AKCE

OTÁZKY A ODPOVĚDI, ČASTÉ DOTAZY